Pinnakareduseks nimetame lõiketöötlemisel lõikeriista poolt tekitatud lõikejälgede sügavust detaili töödeldud pinnal.

Töödeldava pinna pinnakaredus oleneb väga paljudest asjaoludest ja näitajatest nagu töödeldava materjali iseloom, puitmaterjalide korral töötlemise suund puidukiu (süü) suhtes, materjali niiskusaste, lõikeinstrumendi lõikeserva teravus, lõikekiirus, detaili etteande (eende) kiirus, lõiketera lõikenurk ja töötlemisseadme tehniline seisukord.

Pinnakareduse mõõtühik on Ra. Pinnakareduse suurused detailide töötlemisel on välja töötatud katselaboratooriumides ja on koondatud rahvusvahelistesse standarditesse. Pinnakaredust arvestame ja tähistame mikromeetrites. 1mm=1000 mikromeetrit. Näiteks kalibreeriva lihvimise tulemus peaks olema Ra30-35 ja peenlihvimise tulemus Ra12-16.

Pinnakareduse tulemuste mõõtmiseks ja kvaliteedi kontrollimiseks on olemas spetsiaalne pinnakareduse mõõdik TR110. Seda mõõdikut iseloomustavad täpsus, erinevad rakendused, kasutamislihtsus, teisaldatavus ja stabiilne töö. TR110 on uuema põlvkonna pinnakareduse mõõdik, millel on loogilised kasutusfunktsioonid. Aku võimaldab mõõturit kasutada lühikeste laadimisaegadega pikka aega ja mõõdik on kasutatav ka laadimise ajal. Tööpinge on vähenenud ning tänu sellele ka müra ning töökatkestused. Anduri kaitse tagab mõõdiku täpsuse ning taustavalgus võimaldab mõõdikut kasutada ka pimedas.

Tooltech OÜ teeb pinnakareduse tulemuste mõõtmisi ja kvaliteedi kontrolli pinnakareduse mõõdiku TR110’ga. Huvi korral võtke meiega ühendust.

HÜVA NÕU
Pinnakaredus