Et rääkida lugu krokodillist, mida võib kohata abrasiivmatejalide tooteil ja pakendeil, tuleb tagasi minna 1960. aastate algusesse ning tolle-aegsesse abrasiivmaterjalide tootja SlipNaxose tehasesse Rootsis Baskarp’is. 1960. aastal oli palgatud tehase laboratooriumisse tööle Tom Nordquist, kelle ülesandeks oli välja töötada uued pehmetel alustel abrasiivmaterjalid. Nii abrasiivide paindlikkus kui ka kulumiskindlus olid ebarahuldavad ja oli vaja teha palju tööd paremate materjalide väljatöötamiseks, mis vastaksid uutele tehnilistele nõudmistele.

crocodile

Üks eesmärkidest oli paremate materjalide väljatöötamine mööblitööstuse jaoks, et rahuldada kasvavat männipuidu kasutamise trendi, kuna männipuidust mööblit leidus pea igas kodus. Pärast paberi ja sideaine muutmist ning valge alumiiniumoksiidi kasutusele võtmist abrasiivse ainena, hakkas uus materjal ilmet võtma. 1961. aastaks oli uus „K seeria“ abrasiivmaterjal valmis. See oli kollane toode, mida katsetati sellistes tootmisettevõtetes nagu NC-Möbler Valdemarsvik’is ja Totebo AB. „K seeria“ aga oli liiga lihtlabane nimi ja seega otsustati enne materjali turule paiskamist muuta selle nimi silmapaistvamaks.

Nii tekkis „K seeria“ asemele rootsikeelne sõna „Krokodil“, mis tähendas teravat hambumist, millel on kõrge abrasiivne toime. Lisandus disainitud krokodilli pea ning uus abrasiivmaterjali tooteseeria oligi valmis. Selle puhul  kingiti Tom Nordquist’ile elusuuruses teravate hammastega puidust krokodill …

crocodilebody

Pärast seda kui abrasiivmaterjalide tootja SlipNaxos kolis Västervik’i ja avati uus laboratoorium, järgnesid „K seeriale“ juba uued tooteseeriad. Ka krokodilli pea sai 45 aastat hiljem juurde kogu keha, mis disainiti juba Itaalias.

2003 aastal omandas „Crocodile“ kaubamärgi Nastroflex S.p.A., kellest sai pärast seda üks maailma juhtivaid abrasiivtootede tootjaid. Abrasiivmaterjalide tooteil ja pakendeil ilutseb krokodilli pea endiselt ja nii kestab edasi „Krokodili“ väärikas ajalugu abrasiivitööstuses.

HÜVA NÕU