Hoburautaja (ka hobukingsepp) on spetsialist, kelle tööks on hoolitseda hobuste kapjade eest ja rautada (kingastada) need, kui need vajavad kaitset. Hoburautaja amet oli palju rohkem levinum sadu aastaid tagasi siis, kui hobused olid olulised liikumisvahendid  ja kasvas hobuste kodustamine.

Hoburautaja aetakse väga sageli segamini sepa elukutsega. Vanasti, kui töölised ei olnud nii spetsialiseerunud nagu tänapäeval, kutsuti seppi hobuseraua tegijateks, sest nad teadsid, kuidas rauda töödelda ja ühtlasi panid rauad ka kapjadele alla. Seega hoburautaja peab teadma mõningaid sepa oskusi nagu: hobuseraua valmistamine, rakendamine ja kohandamine. Hoburautaja peab teadma ka mõningaid veterinaararsti oskusi, et hoolitseda hobuste jalgade eest.

Hoburautaja vajalikud oskused oleksid:

vaatlemine – hoolitsedes hobuse jalgade  eest,  jälgib hoburautaja haigusnähte ja muid tervislikke probleeme, et ennetada haiguste tekkimist.

värkimine – kabja hooldus. Kapjade värkimiseks kasutatakse selliseid tööriistu nagu raspel, värkimistangid ja –noad. Selline kabja hooldus on väga oluline, sest see aitab säilitada jalgade tasakaalu, hoides kabjad õige kuju ja pikkusega.

puhastamine – hügieen on äärmiselt oluline eriti, kui loomadel on piiratud liikumise võimalused.

kabja rautamine – kodustatud hobused vajavad kabjaraudu mitmel põhjusel: nende kabjad karmistuvad vähem kui vabalt looduses liikuvatel hobustel, nad ei kõnni nii sageli kõval pinnasel ja nende kabjad kuluvad vähem. Kabjarauad parandavad hobuse kõnnakut, aitavad loomal suurendada veojõudu, kõndida libedal teel. Esimesed kabjarauad saab hobune vastavalt vajadusele, kuid tavaliselt mitte enne kolmandat eluaastat. Kabjarauad on alati võidusõiduhobustel.

Hoburautaja võtab kabjarauad alt. Vaatab kabjad üle ja värgib. See on nagu pediküüri tegemine, sest kabi kasvab nagu küünedki, mida tuleb aeg-ajalt lühemaks lõigata. Mõnikord võib sama kabjaraua tagasi alla panna. Üldjuhul on kabjaraudadel omad numbrid nagu kingadelgi. Hoburautaja vaatleb, kui suured kabjarauad alla lähevad. Ta mõõdab rauad, painutab need õigele kujule ning paigaldab. Siis laseb loomal nende peal seista, et veenduda enne töö lõpetamist, kas kabjarauad on all otse ja õigesti ning loom tunneb ennast seistes hästi.

HÜVA NÕU