Lihvteradena ehk abrasiividena kasutatakse erinevaid sünteetilisi mineraale, kuid puidu lihvimisel kaks peamist sünteetilist mineraali on alumiinium oksiid ja ränikarbiid. Lisame juurde, et uuema aja trendina on kasutusel ka zirkoonium.

aluminium oxide

Alumiinium oksiid (AL₂O₃) on kõva, tugev ja talub suurt lihvimissurvet. Alumiinium oksiidile (ka korund) on iseloomulikud vähem teravad servad ja ebaregulaarne kuju. Seda saab kasutada nii pehme kui kõva puidu puhul. Kuna lihvimistulemus on karmim kui ränikarbiidiga lihvides, siis alumiinium oksiid sobib rohkem kalibreerimiseks ja suure materjalivaru eemaldamiseks. Alumiinium oksiid talub suurt survet kõrgel lihvimistemperatuuril.

ranikarbiid

Ränikarbiid (Sic) on kõige kõvem abrasiivitera. Ränikarbiidil on teistsugune vorm ja teised lõikeomadused kui alumiinium oksiidil. Sellele on iseloomulik, et üksik tera on teravam ja samaaegselt saab kasutada mitut teravat serva, sest tera on paremini vormitud. Samas on ränikarbiid hapram ja rabedam ning ei talu suurt lihvimissurvet. Suur surve purustab tera ja lühendab üldist lihvlindi eluiga. Ränikarbiid lõikab materjali selgemalt ja annab parema (kiudude vabama) lõpptulemuse. Sobib pehme puidu vahelihvimiseks, kõva puidu viimistlemiseks, MDF jt. plaatide pinnaviimistluseks.

HÜVA NÕU